24 Kwietnia 2024 19:07:05
Moje plany startowe
III Frankivsk Half Marathon Iwano-Frankiwsk (d.Stanisławów) Ukraina, dystans 21,1km - 25.09.2016
III Frankivsk Half Marathon Iwano-Frankiwsk (d.Stanisławów) Ukraina, dystans 21,1km - 25.09.2016Impreza biegowa zorganizowana w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie.
Iwano-Frankiwsk (za czasów II Rzeczpospolitej - Stanisławów) to miasto na zachodniej Ukrainie, stolica obwodu iwanofrankiwskiego. Miasto położone jest w rozwidleniu rzeki Bystrzycy - Sołotwińskiej od zachodu i Naddwórniańskiej od wschodu, na przedgórzu Karpat.

Trochę historii Stanisławowa/Iwano-Frankiwska:

Miasto założone zostało w 1662 roku w miejscu wsi Zabłotowo przez hetmana polnego koronnego Andrzeja Potockiego na cześć swego ojca Stanisława Rewery Potockiego i pierworodnego syna Stanisława.
Stanisławów miał pierwotnie stanowić twierdzę do obrony Rzeczypospolitej przed najazdami Tatarów.
Potoccy ze Stanisławowa uczynili z czasem jedną z siedzib swojego rodu i nadali miastu herb ozdobiony rodowym herbem Potockich Pilawa.

W kolejnych latach Stanisławów był wielokrotnie najeżdżany i niszczony. Na początku XVIII wieku miasto splądrowali Kozacy, a w 1732 i 1733 dwukrotnie oblegali je Rosjanie.
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku miasto zostało wcielone do monarchii Habsburgów, i pozostawało pod zaborem austriackim, aż do upadku Austro-Węgier w 1918 (schyłek I wojny światowej).
Od listopada 1918 do maja 1919 miasto było pod administracją Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, później miasto znajdowało się pod administracją II Rzeczypospolitej.

W 1939 roku Stanisławów liczył ponad 68 tysięcy mieszkańców i był drugim po Lwowie, co do wielkości miastem w Małopolsce Wschodniej. Przeważała ludność żydowska - 46% mieszkańców, Polacy stanowili około 36%, Ukraińcy - 16% i około 2% mieszkańców innych narodowości: Hucułów, Cyganów, Niemców, Austriaków, Czechów i Ormian. Większość z tych narodowości miała swoje świątynie i szkoły.
Na przestrzeni dziejów w zależności od narodowości jej mieszkańców nazwa miasta pisana była naprzemiennie jako: Stanisławów (pol.), Stanislau (niem.), Станіслав, Станиславів (ukr.), Станiславoв (ros.), סטאַניסלעװ, Stanislew (jidysz).

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 Stanisławów był okupowany przez Rosjan. W lipcu 1941 do Stanisławowa wkroczyły oddziały armii węgierskiej, a następnie niemieckiej. W lipcu 1944 Stanisławów dostał się ponownie pod okupację Rosjan, a od sierpnia 1945 do roku 1991 miasto wchodziło w skład Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w ramach Związku Radzieckiego.
Po rozpadzie ZSRR miasto znajduje się w obrębie niezależnej Ukrainy.
Obchody 25-lecia Niepodległości Ukrainy były obchodzone niedawno bo w dniu 24 sierpnia br.

Nazwę miasta na Iwano-Frankiwsk (ukr.) / Iwano-Frankowsk (ros.) zmieniono w 1962 roku za czasów USRR wkrótce po obchodach 300-lecia miasta, i nastąpiło to na cześć ukraińskiego pisarza Iwana Franki.
Obecnie po tragicznym okresie II wojny światowej, eksterminacji wielu narodów, a także po masowych przesiedleniach związanych chociażby ze zmianą granic - po Konferencji Jałtańskiej, zdecydowaną większość mieszkańców miasta stanowią Ukraińcy ok.93%, Rosjan jest ok.6%, a reszta to kilkuset Polaków, Białorusinów, Żydów i innych.

Iwano-Frankiwsk obecnie to miasto o ludności ok.230tys. Miasto przeżywa obecnie boom w budownictwie i jest obecnie na Ukrainie drugim po Kijowie miastem najszybciej rozwijającym się pod względem inwestycyjnym.
Pomimo wielu najazdów, wojen w mieście zachowało się do naszych czasów jeszcze wiele cennych zabytków sakralnych i architektury.


Frankivsk Half Marathon to impreza zorganizowana przez organizację "Ciepłe Miasto" (Платформа "Тепле Місто") zajmującą się rozwojem miasta oraz przy zaangażowaniu wielu innych firm, sponsorów i podmiotów.

Oprócz półmaratonu przeprowadzone zostały także starty na dystansach 10, 5km, bieg sztafetowy oraz biegi towarzyszące dla dzieci.
Start biegów 5, 10 i 21,1km i sztafety nastąpił na Wiczowym Majdanie (za Polski plac Piłsudskiego) o godz.10.
Trasa biegu prowadziła zabytkowymi ulicami ścisłego centrum miasta, lecz także po jego rekreacyjnej części min. wokół miejskiego jeziora i po parku im.Szewczenki. Dystans jednego okrążenia wynosił ok.10,5km.

Niebo zachmurzone, na 2 pętli z przejaśnieniami, a temperatura powietrza na starcie wynosiła ok.13°C i było trochę wietrznie. Trasa płaska w przewadze asfaltowa i brukowa.
Impreza została przeprowadzona z dużym zaangażowaniem, z zamkniętym ruchem samochodowym.

Spośród 600 opłaconych osób łącznie dystanse: 5, 10, 21,1km i sztafetę 21,1km ukończyło 518 osób w tym półmaraton 295 osób.

Mój czas 1:58:10, Open 225/295, Kat.(М40-49) 17/22



(Fot.Anton Kuba)

Powiększ mapę
Losowa Fotka
Prognoza pogody dla Małopolski
Copyright © eXrowerowanie.pl Kraków 2010 - 2024
2,687,037 unikalnych wizyt