20 Kwietnia 2024 10:36:11
Moje plany startowe
XXII Memoriał im. Krzysia Kaszuby Rajd Rowerowy Zamek Tenczyn, dystans 25km - 30.09.2017
XXII Memoriał im. Krzysia Kaszuby Rajd Rowerowy Zamek Tenczyn, dystans 25km - 30.09.2017Memoriał im. Krzysia Kaszuby to rajd rowerowy poświęcony pamięci 11-letniego chłopca - członka Klubu Rowerowego "Alf" przy Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" w Krakowie. Zginął on przed laty pod kołami samochodu na ulicach Krakowa - z winy nietrzeźwego kierowcy.
Zwyczajowo w przeddzień tego corocznego wydarzenia delegacja uczestników Memoriału składa kwiaty i zapale znicze na jego mogile, na cmentarzu w Rząsce.
W tym roku Memoriał zorganizowany został przez Klub Narciarski "Wertikal" przy MDK "Dom Harcerza" w Krakowie. Impreza ta skierowana była do wychowanków MDK, a także dla ich rodziców i sympatyków.

Na wydarzenie to składały się dwie wycieczki: łatwiejsza dla młodszych dzieci bulwarami do Tyńca oraz nieco dłuższa i trudniejsza do zamku Tenczyn w Rudnie.
Trasa dłuższa - do Rudna wyruszyła z Młynki w okolicy godz.9:30. Prowadziła ona drogami asfaltowo-terenowymi po Puszczy Dulowskiej aż do zamku Tenczyn w Rudnie. Na miejscu nastąpiło krótkie zwiedzanie ruin tego pięknego niegdyś zamku. Powrót nastąpił tą samą drogą, z tą różnicą, że zahaczyliśmy jeszcze o śródleśny i bardzo urokliwy Czarny Staw.
Aura w trakcie wycieczki dopisała. Co prawda rano było trochę chłodno bo ok.6°C, ale było słonecznie i wraz z pokonywaniem kolejnych kilometrów było już o wiele cieplej.
W memoriale wzięło udział kilkanaścioro dzieci wraz z paroma opiekunami.

Poniżej kilka informacji z przewodnika dotyczących tego przepięknego niegdyś zamku będącego celem naszej wycieczki:
Zamek Tenczyn w Rudnie, wzniesiony jest na wulkanicznym wzgórzu. Jest warownią złożoną, rozbudowywaną przez kolejne pokolenia możnego rodu Tęczyńskich. Jego historia sięga roku 1319, potem przez kolejne stulecia cieszył się rozkwitem i rozwojem - aż do "potopu szwedzkiego" gdy w 1656 roku został zniszczony.
W późniejszym okresie zamek był odbudowywany i przechodził w ręce kolejnych właścicieli: Sieniawskich, Czartoryskich i Lubomirskich. W 1748 zamek spłonął i po tym czasie nie odzyskał już dawnej świetności.
Następnie do końca 1945 roku pozostawał we władaniu Potockich. Po II wojnie światowej został znacjonalizowany i przejęty przez Skarb Państwa. Od 1996 pozostaje w posiadaniu Gminy Krzeszowice, która od 2007 roku prowadzi prace zabezpieczające i rekonstrukcyjne.


Losowa Fotka
Prognoza pogody dla Małopolski
Copyright © eXrowerowanie.pl Kraków 2010 - 2024
2,683,477 unikalnych wizyt