24 May 2019 18:59:55
Aktualności
IISA Polish Champs - V Otwarte Mistrzostwa Polski w Zimowym Pływaniu SILESIA WINTER SWIMMING 2019 Katowice dystans 500m - 12.01.2019
IISA Polish Champs - V Otwarte Mistrzostwa Polski w Zimowym Pływaniu SILESIA WINTER SWIMMING 2019 Katowice dystans 500m - 12.01.2019Zawody w zimowym pływaniu zorganizowane przez katowicki Klub Sportowy Silesia Winter Swimming przy współudziale Miasta Katowice i wielu innych firm i sponsorów. Zawody te przeprowadzone zostały w Dolinie 3 Stawów na kąpielisku miejskim - stawie Szlomiok.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że członkiem i wiceprezesem klubu Silesia Winter Swimming jest m.in. Leszek Naziemiec, słynny ostatnimi czasy ze swojego grudniowego wyczynu, a mianowice z udziału w 1 zawodach na Antarktydzie. Leszek jako pierwszy Polak w historii przepłynął tam dystans 1km przy temperaturze wody -1,2°C, i osiągnął czas 14 minut i 42 sekund.
Oprócz tego partnerem organizacyjnym imprezy był także czeski klub pływacki z Pragi - Plavecký Klub Otužilců Praha, w którym to klubie zrzeszony jest Leszek i inni członkowie Silesii - czyli organizatorzy dzisiejszej katowickiej imprezy.

Dla niezorientowanych - Zimowe pływanie na wodach otwartych inaczej zwane pływaniem ekstremalnym - to pływanie, w wodzie o temperaturze poniżej 11°C, w standardowym letnim stroju pływackim tj. kostiumie/kąpielówkach, czepku i okularkach pływackich.
W naszym kraju zimowe pływanie jest dość młodą dyscypliną sportową. Rokrocznie jednak zdobywa ona coraz to rosnącą grupę swych wielbicieli tym bardziej, że polskie środowisko morsowe jest dosyć liczne i niektórzy przedstawiciele tej społeczności mając dość statycznego "moczenia się" wybierają zimowe pływanie jako dalszy etap zaawansowania w morsowej przygodzie. Z drugiej strony także bardziej wytrenowani "letni" pływacy z racji mniejszej konkurencji próbują swych sił w tej dyscyplinie upatrując tu swe szanse.

Zawody rozpoczęte zostały o godz.9 startem w Pucharze Świata na dystansie 1000m i wchodzące w skład ligi IISA (International Ice Swimming). Później od ok. godziny 10 przeprowadzone zostały IV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski na dystansach: 100, 250, 500, 750 i 1000m wchodzące jednocześnie w skład Czeskiego Pucharu.
Była to międzynarodowa impreza: oprócz Polaków w zawodach wzięła udział duża liczba Czechów, a także przedstawiciele: Argentyny, Holandii, Hong Kongu, Niemiec, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

W odróżnieniu od zeszłorocznej edycji trasa nie biegła po trójkącie lecz na wprost na około boi, gdyż na skutek ubiegłotygodniowego ataku zimy staw zamarzł i trzeba było w nim wyciąć basen lodowy. Dzięki temu na imprezie atmosfera była iście zimowa.

W zależności od liczebności zawodników na danym dystansie zawodnicy byli puszczani na trasę w seriach (grupach) kilkunastoosobowych, w odstępach 2-minutowych, a pomiar czasu mierzony był elektronicznie.
Dodatkowo Ci najbardziej twardzi z twardych zawodników mieli możliwość sprawdzenia się na zakończenie imprezy na dodatkowym dystansie 1000m w ramach konkurencji Extreme Ice Combo Winter Swimmer 2x1000m.
Konkurencję tę ukończyło 14 śmiałków, w tym 2 panie.

W trakcie trwania zawodów w większości było pochmurno lecz na początku pokazało się na chwilę słonko, później popruszyło śniegiem, oraz spadł też lekki deszcz. Temperatura powietrza wynosiła 0°C (z uwagi jednak na wiatr odczuwalnie mniej bo -4,6°C). Temperatura wody na początku rywalizacji wynosiła 0,6°C. Później wraz z puszczaniem kolejnych zawodników woda w zbiorniku ociepliła się do ok.1°C. Po pływaniu zawodnicy mogli rozgrzać się w namiocie, w kadziach z ciępłą/ gorącą wodą czy też w saunie.
Zawody przeprowadzone zostały na bardzo wysokim poziomie - tak sportowym, jak i organizacyjnym, a w trakcie imprezy panowała wręcz przyjacielska atmosfera.

W imprezie na wszystkich dystansach wzięło udział 177 osób.
· pit dnia 13 January 2019 18:18:00 · Czytaj więcej · 157 czytań · Drukuj
XV Krakowski Bieg Sylwestrowy Kraków, Smocza Piątka dystans 5km - 31.12.2018
XV Krakowski Bieg Sylwestrowy Kraków, Smocza Piątka dystans 5km - 31.12.2018Jubileuszowa piętnasta edycja Krakowskiego Biegu Sylwestrowego zainicjowanego przed laty przez Krakowski Klub Biegacza "Dystans". W biegu tym rywalizacja sportowa połączona jest także z zabawą biegową, gdyż bieg ten jest swoistym biegiem przebierańców.

Obecnie impreza ta współorganizowana jest oprócz "Dystansu" również przez Gminę Miejską Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Podobnie jak w zeszłym roku tak i w tym dochód z imprezy ma zostać przekazany na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej "Schola Cordis".

W tym roku start i meta zlokalizowana była na Małym Rynku, potem trasa wiodła przez Rynek Główny, ulicę Floriańską i dalej plantami obok Teatru im.Juliusza Słowackiego, aż pod Wawel gdzie następowało rozdzielenie tras. Na lewo w kierunku bulwarów wiślanych kierowani byli zawodnicy Radosnej Dziesiątki, a uczestnicy Smoczej Piątki na prawo by plantami okrążyć Rynek Główny i ponownie wbiec w ulicę Floriańską by po chwili zahaczyć o Rynek Główny i wkrótce zakończyć swój bieg na Małym Rynku.
Biuro Zawodów mieściło się tradycyjnie w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Św. Marka 34.

Start biegów nastąpił w samo południe - było pochmurno i wilgotno, z uwagi na to, że zarówno przed biegiem, jak i po biegu lekko popadało, a temperatura powietrza na starcie wynosiła ok.2°C.

Oba dystanse ukończyło łącznie 1942 osób (Radosną Dziesiątkę osób 889, a Smoczą Piątkę osób 1053).
· pit dnia 31 December 2018 16:08:00
Czytaj więcej · 175 czytań · Drukuj
Kąpiel Mikołajowa Krakowskiego Klubu Morsów "Kaloryfer" Kraków Bagry - 9.12.2018
Kąpiel Mikołajowa Krakowskiego Klubu Morsów "Kaloryfer" Kraków Bagry - 9.12.2018Jedna z wielu rutynowych, coniedzielnych kąpieli Krakowskiego Klubu Morsów "Kaloryfer".
Tym razem jednak w nieco odmiennej odświętnej formie związanej z tradycją świętego Mikołaja.
Z tego też powodu teren Klubu Żeglarskiego "Horn" na Bagrach Wielkich zaroił się dziś od roznegliżowanych Mikołajów.

Pomimo pochmurnej, zmiennej, momentami deszczowej i bardzo wietrznej aury w powietrzu było czuć wielką radość i euforię spowodowaną czekającą nas wspólną kąpielą.
Było to widoczne tym bardziej, że dziś odbyło się pierwsze w tym sezonie pasowanie na Morsów. Ochrzczonych zostało aż 33 morsowych Świeżaków - adeptów tego poniekąd ekstremalnego sportu.
Pomimo dodatniej temperatury powietrza ok.6°C woda w jeziorze rześka (ok.4,5°C). Wrażenie chłodu potęgował wiejący mocny wiatr - więc tym samym lajtowo nie było, przez co większy ubaw był.

Większość zażywała samej kąpieli, co poniektórzy trochę popływali (z płetwami lub bez), a jeszcze inni trenowali w piankach przed czekającymi ich morsowymi imprezami długodystansowymi.
(Fot.Bartłomiej Boksa KKM Kaloryfer)
· pit dnia 09 December 2018 18:18:00
Czytaj więcej · 139 czytań · Drukuj
A miało być tak pięknie
A miało być tak pięknieNo cóż...
W połowie sierpnia na treningu rowerowym nieopatrznie pochyliłem się chcąc podregulować klocki hamulcowe i dopadła mnie kontuzja kręgosłupa objawiająca się m.in. rwą kulszową.
Niniejszym planowane starty spełzły na niczym.

Głównie boleję nad rowerowym ultra - MPP2018 czyli Maratonem Północ-Południe na trasie Hel-Głodówka k.Zakopanego na którą to imprezę się szykowałem.
Wydarzenie to odbyło się już po raz trzeci, a trasa liczyła tym razem 939km.
Maraton rozpoczął się w zeszły weekend, w sobotę 15 września u stóp Latarni Morskiej na Helu i wystartowało w nim 71 osób (do mety dojechało 68, a 5 osób podobnie jak ja z różnych przyczyn nie wystartowało).

Chciałem w końcu zmierzyć się z dłuższym dystansem ~1000km, ale zdrowie jednak mi na to nie pozwoliło, gdyż ta przykra przypadłość wciąż nie daje za wygraną.

Co będzie dalej?
To się okaże - póki co pozostaje ból, trudność w poruszaniu się, powolna rehabilitacja i przerwa od wszelkiej aktywności ruchowej
----------------------------------

Edit 15.11.18

Dziś po 3 miesiącach trwania kontuzji, u progu imprez morsowych i w zimowym pływaniu stan mego zdrowia niestety dalej pozostawia wiele do życzenia.

A taką miałem ochotę wystartować w styczniowym Triathlonie Zimowym - Steelman 2019 na który właśnie rozpoczęły się zapisy

Jednak na dzień dzisiejszy kicha - i rzeczywistość jest taka, że na razie przestałem planować jakiekolwiek starty.
· pit dnia 20 September 2018 12:50:24 · Drukuj
V Międzynarodowy Maraton Pływacki o Puchar Zalewu "Chorwacja" Jurków k.Czchowa, dystans 1,5km - 29.07.2018
V Międzynarodowy Maraton Pływacki o Puchar Zalewu "Chorwacja" Jurków k.Czchowa, dystans 1,5km - 29.07.2018Kameralna impreza pływacka zorganizowana przez Ryszarda Wysockiego i Kąpielisko "Chorwacja" na zalewie wodnym w Jurkowie k.Czchowa.
Zawody poświęcone zostały pamięci zmarłym ostatnimi czasy byłych pływaków i działaczy ze światka pływackiego: Janowi Gorzkowskiemu i Zbigniewowi Jaworskiemu.

Maraton odbył się na dystansach: dorośli 3000m i 1500m, zaś młodzież szkolna do pokonania miała dystans 600m.
Zawody przeprowadzone zostały w kolejności od najkrótszego: najpierw młodzież na dystansie 600m, później amatorzy dystansu 1500m, i na koniec zawodnicy na dystansie 3000m.

Było słonecznie i bardzo ciepło. Temperatura powietrza na starcie wynosiła ok.26°C, woda w jeziorze też bardzo ciepła.
Start dystansów 1500 i 3000m następował z wody, trasa wiodła po wielokącie gdzie jedno okrążenie wynosiło 1500m - (dla ścisłości dystans ten ten był nieco krótszy i wg słów wytrawnych pływaków, i osiągniętych przez nich czasów wyniósł ok.1250m na jednej pętli).
Po zawodach odbyła się dekoracja najlepszych z podziałem na kategorie wiekowe oraz drobny poczęstunek.

W zawodach wzięło łącznie udział 27 osób (w tym 6 kobiet) - z czego na dystansie 3000m wystartowało 12 osób, na 1500m osób 13 , a na 600m 2 osoby.
Najstarszy zawodnik liczył lat 80 i wartym odnotowania faktem jest to, iż na dystansie 3000m (2500m) zawodnikiem z 2 lokatą był 13-letni chłopak :).
Były to międzynarodowe zawody - w maratonie wziął udział także przedstawiciel Austrii.
· pit dnia 29 July 2018 22:17:00
Czytaj więcej · 297 czytań · Drukuj
Copyright © eXrowerowanie.pl Kraków 2010 - 2019
1,283,026 unikalnych wizyt