08 Maja 2024 16:01:31
Moje plany startowe
Aktualności
Mini Rajd Waligóry Będkowice, Dolinki Podkrakowskie trasa rowerowa Mega, dystans 55km [60km] przewyższenie 1550m - 24.10.2020
Mini Rajd Waligóry Będkowice, Dolinki Podkrakowskie trasa rowerowa Mega, dystans 55km [60km] przewyższenie 1550m - 24.10.2020"Rajd Waligóry to impreza, która jest przygodą w wielu wymiarach. Daje możliwość dotknięcia górskiej przyrody, przemierzania najpiękniejszych szlaków, prowadzących do wyjątkowych miejsc. Formuła na orientację jest inspiracją do kreatywnego działania, dając możliwość wyboru własnej trasy pomiędzy wyznaczonymi punktami. Ciekawa forma rywalizacji w połączeniu z silną konkurencją to dla uczestników skuteczna forma motywacji do wysiłku." - cytat z przedsłowia ze strony Organizatorów imprezy.

Zawody zorganizowane przez firmę Pozytywne Emocje Piotra Banaszkiewicza - propagatora rajdów na orientację, m.in. inicjatora cyklu BikeOrient.

Do wyboru były trasy: rowerowa - dystans Mega (55km, przy przewyższeniu ok.1650m) oraz biegowa - dystans Trail (30km przewyższenie ok.1000m). Dystanse jak i przewyższenia liczone wg optymalnych wariantów dla danej trasy.

Bazą Rajdu była "Brandysówka" w Dolinie Będkowskiej, a rywalizacja przebiegała w Dolinkach Podkrakowskich.

Ze względów epidemicznych nie było startu wspólnego tak więc zawodnicy rozpoczynali rywalizację w grupkach kilkuosobowych puszczanych na trasę w odstępach kilkuminutowych. Starty przeprowadzone zostały w godzinach 8 do 10 i na obu trasach ustanowiony został limit 7 godzin.

Na zawodach obowiązywał scorelauf czyli zawodnik otrzymywał mapę z zaznaczonym startem i metą oraz punktami kontrolnymi, które należało zaliczyć. Kolejność potwierdzania punktów nie była narzucona z góry i to zawodnik sam decydował, o kolejności potwierdzania punktów kontrolnych.
Na trasie Mega punktów kontrolnych było 20, a na Trail 15 punktów. By zostać sklasyfikowanym nie trzeba było zaliczać wszystkich punktów lecz wystarczyło podbić dowolny 1 punkt i dojechać do mety.

Co do aury to w większości pochmurno lecz pod koniec zmagań również słonecznie. Temperatura powietrza mieściła się w granicach 14-23°C.

W zawodach na obu trasach wzięły udział 83 osoby.
· pit dnia 25 października 2020 17:16:00 · Czytaj więcej · 440 czytań · Drukuj
XLVIII KrakInO Marsze na Orientację, trasa średniozaawansowana, dystans 2,5km [4,5km] - 22.10.2020
XLVIII KrakInO Marsze na Orientację, trasa średniozaawansowana, dystans 2,5km [4,5km] - 22.10.2020Impreza na orientację zorganizowana przez Akademicki Klub Imprez na Orientację - zrzeszonym w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym w Krakowie. Miejscem zawodów był Sikornik, a motywem przewodnim dziki, których pełno również w tym kompleksie leśnym.

KraklnInO nie są zwykłymi sportowymi zawodami na orientację, gdzie głównym wyznacznikiem jest czas pokonania trasy, lecz - jak sami Organizatorzy przyznają: "Lubią ganiać po lesie z dziwną mapą, lubią też organizować takie latanie dla innych!".

Do wyboru były 3 trasy: TP dla początkujących, TU średnio zaawansowanych i TZ zaawansowanych.

W sumie jeszcze nie ochłonąłem po imprezie, ale z tego co zdążyłem się zorientować są to zawody z pogranicza orientacji, przygody, zadań logicznych, czy innych aspektów nie do końca jeszcze przeze mnie rozszyfrowanych.

Głównym celem w imprezie jest znalezienie punktów kontrolnych, w charakterystycznych MIEJSCACH w terenie zaznaczonych na mapie lub wynikających z zadań lokalizacyjnych i wpisaniu oznaczeń na karcie kontrolnej.
Nie jest to jednak taka prosta sprawa, gdyż w terenie może znajdować się więcej mylnych punktów stowarzyszonych, a i sposób wypełnienia karty kontrolnej również ma swoje prawa zapisane w regulaminie imprezy.

Start zlokalizowany był w okolicach Kopca Tadeusza Kościuszki (koniec ul.Wodociągowej i alei Waszyngtona) i następował od godz.18.
Wieczór pogodny: temperatura oscylowała w graniczach 15° do 8°C.

W imprezie na wszystkich trasach wzięły udział 62 osoby.
· pit dnia 23 października 2020 11:18:00
Czytaj więcej · 438 czytań · Drukuj
HAWRAN Rowerowy Rajd na Orientację Krempna, Beskid Niski, trasa turystyczna dystans 56km (przewyższenie ok.1300m) - 3.10.2020
HAWRAN Rowerowy Rajd na Orientację Krempna, Beskid Niski, trasa turystyczna dystans 56km (przewyższenie ok.1300m) - 3.10.2020"Teren rajdu to miejsce z zapomnianą lecz burzliwą historią w dwudziestym wieku. Jej następstwem są gęste lasy, opuszczone wsie, zniszczone kapliczki, cerkwie i cmentarze.
Jest to wspaniały teren na rozegranie rowerowego rajdu na orientację, a 7 różnych dolin i częściowo zalesione magury na obszarze rajdu zapewnią niezapomniane widoki."
- tyle tytułem przedmowy ze strony Organizatorów imprezy.

Wstęp nawiązuje do czasów 2 Wojny Światowej oraz powojennej Akcji "Wisła" (lata 1946 - 1947), kiedy to komunistyczne władze Polski przeprowadziły masowe deportacje polskich obywateli - przedstawicieli mniejszości narodowych zamieszkujących tereny Polski południowo-wschodniej (m.in. Beskidu Niskiego, Bieszczadów, Pogórza Przemyskiego - po czym poddały ich rozproszeniu, wynaradawianiu, oraz prześladowaniom.

Operacja ta dotyczyła: Łemków, Bojków, Dolinian, Ukraińców oraz małżeństw mieszanych polsko-ukraińskich, a wysiedlane były całe wsie i osady.

Szacuje się, że w ciągu trzech miesięcy na Ziemie Odzyskane zachodnie i północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tysięcy osób, tym samym pozbawiając ich większości majątku.

Pretekstem było zastrzelenie 28 marca 1947 r. wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego w zasadzce zorganizowanej przez Ukraińską Powstańczą Armię i dało to bodziec dla uzasadnienia wysiedleń osób ukraińsko-języcznych oraz zastosowania wobec nich odpowiedzialności zbiorowej, nie zwracając uwagi na stopień ich lojalności wobec Polski, stopień poparcia dla UPA czy stosunku do polskich sąsiadów.

Wg niektórych historyków operacja ta miała na celu rozwiązać problem ukraińskiego podziemia zbrojnego, poprzez pozbawienie ich zaplecza. Inni są zdania, że Akcja 'Wisła" była konsekwencją Rzezi Wołyńskiej, a jeszcze inni uważają, że w głównej mierze chodziło o asymilację mniejszości narodowych w celu stworzenia jednolitego pod względem etnicznym społeczeństwa.

----------------------------------------------
----------------------------------------------

Organizatorem Rajdu było Stowarzyszenie Towarzystwo z Beskidu Niskiego przy współudziale grupy rowerowej Bajkers.com.
Nazwa własna imprezy - „Hawran” po łemkowsku (Гавран) oznaczająca kruka - czyli jednego ze stałych towarzyszy każdej wycieczki po Beskidzie Niskim. Pomimo prowadzonej klasyfikacji zawodów, głównym celem rajdu było propagowanie walorów krajoznawczych regionu.

Po Nowicy sprzed 2 lat i zeszłorocznym rajdzie w Banicy była to trzecia edycja tej sportowo-turystycznej imprezy.

Tym razem bazą rajdu była Szkoła Podstawowa w Krempnej, a uczestnicy mieli do wyboru 3 trasy o różnej długości i stopniu trudności (dystans i przewyższenie liczone wg optymalnych wariantów):

Trasa Rodzinna – 12 punktów kontrolnych (z zagadkami), 21km przy przewyższeniu 250m (limit czasu 5,5 h)
Trasa Turystyczna – 17 punktów kontrolnych, 62km przy przewyższeniu ok.1300m (limit czasu 7 h)
Trasa Sportowa– 25 punktów kontrolnych, 118km przy przewyższeniu ok.2500m (limit czasu 9,5 h)

Start Trasy Sportowej nastąpił o godz.8:05, Turystycznej o 9:40, a Rodzinnej o godz. 10:30.

Na trasie Turystycznej drogi asfaltowe stanowiły 50% trasy pozostałe 50% podzielone równo między szutrowe, polne i leśne dukty. Z uwagi na kilkudniowe opady poprzedzające imprezę terenowe ścieżki były doskonale przygotowane i jak przystało na Beskid Niski - błota nie brakowało.

Na starcie trasy turystycznej nawet słonecznie, w ciągu dnia różnie, ale przeważało zachmurzenie. Temperatura powietrza ok.15°C póżniej cieplej 18°-20°C i w trakcie całej imprezy wiał bardzo mocny wiatr.

W zawodach wzięło udział 150 osób.
· pit dnia 04 października 2020 13:30:21
Czytaj więcej · 484 czytań · Drukuj
Do Biecza na lody Lewniowa, dystans 152km (przewyższenie ok.1800m) - 30.08.2020
Do Biecza na lody Lewniowa, dystans 152km (przewyższenie ok.1800m) - 30.08.2020Jak w temacie - kolejny krajoznawczy rowerkowy relaks ze startem w Lewniowej - tym razem na lody do Biecza. W końcu każdy pretekst dobry by ruszyć 4 litery sprzed przysłowiowego telewizora.

Geograficznie to jazda po Pogórzu Wiśnickim, Rożnowskim i Ciężkowickim. Oprócz Małopolski zawitałem również na Podkarpaciu.

Po drodze - oprócz celu głównego - czyli wspomnianych lodów i innych standardowych opcji stricte rekreacyjnych czy treningowych miałem kilka punktów programu, które chciałem zrealizować.

Na pierwszy ogień poszedł podjazd na stację narciarską Jurasówka. Byłem tam kilka razy w zimie pojeździć na nartach i zawsze ciekaw byłem dojazdu od zachodniej strony. Nie zawiodłem się, bo podjazd długi, o dużym nastromieniu, przyjemny, leśny, a w końcówce też bardzo widokowy.

Kolejne pozycje to liczne na tych terenach cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej. Tematyka ta zawsze mnie ciekawiła, a wspomnianych nekropolii na terenie Galicji, gdzie przebiegał front jest bardzo dużo. W samej Bitwie Gorlickiej zginęło ponad 20tys. żołnierzy z obu walczących ze sobą stron. Znamienne jest to, że spoczywają na nich żołnierze zarówno z armii austro-węgierskiej jak i rosyjskiej - o różnych narodowościach czy wyznaniach.
Z uwagi na fakt, że Rzeczpospolita była wtedy pod zaborami częstokroć też w bitwach po przeciwnych stronach walczyli ze sobą żołnierze będący z pochodzenia Polakami.

Cmentarze projektowane były, każdy z osobna i w zależności od autora przybierały różne formy. Stanowią one swoistą perełkę na tych terenach, z wiadomych względów skłaniającą do refleksji.

Tak więc na szybko odwiedziłem Cmentarze wojenne nr 187 oraz 185 w Lichwinie, potem Cmentarz nr 219 w Błażkowej, następnie Cmentarz nr 28 w Jabłonicy oraz Cmentarz nr 143 w Ostruszy.

Wyruszyłem ok.godz 8:30 i było trochę gorąco. Średnia temperatura powietrza wynosiła dobrze ponad 30°C. Na szczęście trochę wiało - przez co jazda w tych warunkach była nawet dość znośna.
· pit dnia 31 sierpnia 2020 22:19:00
Czytaj więcej · 405 czytań · Drukuj
Melsztyn, Gródek, Rożnów, Tropsztyn, Czchów - 5 warowni nad Dunajcem Lewniowa, dystans 93km (przewyższenie ok.1500m) - 26.08.2020
Melsztyn, Gródek, Rożnów, Tropsztyn, Czchów - 5 warowni nad Dunajcem Lewniowa, dystans 93km (przewyższenie ok.1500m) - 26.08.2020Tym razem nie były to zawody, czy ambitny trening rowerkowy lecz spokojna rekreacyjna wycieczka w emeryckim tempie.

Jazda w sam raz na sezon ogórkowy, który od miesiąca chcąc nie chcąc z powodzeniem uskuteczniam.

Spokojny wypad po Pogórzu Wiśnickim i Rożnowskim.
Tym razem za cel główny obrałem sobie niegdysiejsze średniowieczne zamki zlokalizowane nad Dunajcem.

Zamki datowane na XIII wiek wznoszone były w dolinie rzeki Dunajec - którędy to wiodły z południa Europy przez Polskę szlaki handlowe. Jeden z traktów zwany szlakiem węgierskim, z racji transportowanego niegdyś wina, nosił też zamiennie nazwę szlaku winnego.
Szlak ten wchodził zresztą w skład innego większego, mianowicie bursztynowego szlaku, prowadzącego dalej do Morza Bałtyckiego.

Łącznie zamków nad Dunajcem licząc od źródeł do ujścia było 13 - do czasów teraźniejszych natomiast zachowało się ich 10.

Do niedawna wszystkie z nich stanowiły ruiny, lecz stopniowo zaczęto je restaurować i odbudowywać.
Z odwiedzonych przeze mnie warowni: Melsztyn i Rożnów zachowały do dziś status ruin, natomiast Tropsztyn i Czchów w znacznym stopniu zostały już zrekonstruowane i nadbudowane.
Warto tu wspomnieć, że w Rożnowie Dolnym zachowały się także pozostałości drugiego, młodszego bo XVI-wiecznego zamku, wraz z nowoczesnymi jak na tamte czasy fortyfikacjami.

W pobliżu - w znajdującym się o kilka kilometrów od Rożnowa Gródku również było kiedyś średniowieczne grodziszcze, ale nie zachowało się już do naszych czasów. Wznosiło się ono na wzgórzu, stanowiącym teraz wyspę Grodzisko na jeziorze Rożnowskim - zwaną potocznie Małpią Wyspą.

W czasie wycieczki słonecznie, ciepło i wietrznie, a średnia temperatura powietrza wynosiła ok.27°C.
· pit dnia 26 sierpnia 2020 22:13:00
Czytaj więcej · 469 czytań · Drukuj
Losowa Fotka
Prognoza pogody dla Małopolski
Copyright © eXrowerowanie.pl Kraków 2010 - 2024
2,726,232 unikalnych wizyt